[ Pobierz całość w formacie PDF ]

* Dociekania nad rozumem są przyjemne i pożyteczne
* Locke twierdził że nasza zdolność do logicznego myslenia i rozumowania,wywyższa nas-ludzi nad inne istoty czujące i daje ludzią nad nimi przewage i panowanie.
* Porównywał umysł do oka,poniewaz tak samo jak oko umysł umożliwia nam widzenie i postrzeganie wszelkich rzeczy ale sam siebie nie dostrzega,dlatego nie jest łatwym zadaniem uczynić z umysłu przedmiot badań. CYTAT "ale jakiekolwiek wielkie trudności spotkalibyśmy na drodze tych poszukiwań i czymkolwiek byłoby to co utrzymuje nas w takim mroku niewiedzy o nas samych,to jestem przekonany że każdy promień światła jaki będziemy zdolni rzucić na swe umysły, że każdy krok,jaki zdołamy zrobić ku znajomości własnych zdolności poznawczych, nie tylko będzie wielce przyjemny,lecz da nam także znaczną korzyść,wyznaczając kierunek naszych myśli przy badaniu innych rzeczy"
*Jednym z celów Locka było zbadać pewność i granice poznania ludzkiego oraz podstawy i stopnie wierzeń,mniemań oraz przeświadczeń.
*Uważał że warto się potrudzić aby znaleść granicę pomiędzy mniemaniem a wiedzą,Locke chciał też zbadać środki jakie powinniśmy stosować chcąc właściwie odmierzać swą zgodę na rózne poglądy oraz chcial zbadac jak stopniować swoje przeświadczenia gdy chodzi o rzeczy o których nie mamy pewnej wiedzy. CYTAT" Po pierwsze będę badał pochodzenie tych idei,pojęć jakie człowiek obserwuje,mając świadomość ich obecności w swym umyśle,oraz drogi na jakich umysł je orzymuje. Po drugie, będę usiłował pokazać jaką wiedzę ma umysł dzięki tym ideom a także jej pewność,oczywistość i rozległość.Po trzecie,zajmę się badaniem istoty oraz podstaw wierzeń lub mniemań"
* Przez wiare John Locke rozumiał że ludzie uznają prawdziwość jakiegoś zdania nie mając dostatecznej wiedzy na dany temat.

Szczęście doczesne zależne jest od dobrego ukształto­wania umysłu i od zdrowia fizycznego. Te dwie zalety mieszczą w sobie wszystkie inne: Kto je posiada, nie ma już czego pragnąć, natomiast komu brak jednego lub drugiego, nie może już być szczęśliwym, chociażby posiadał poza tym wiele in­nych korzyści. Główna przyczyna szczęścia lub nędzy człowieka tkwi w nim samym. Kto nie ma dobrego rozumu, ten nie znaj­dzie nigdy prawdziwej drogi do szczęścia; czyje ciało wątłe i nie­zdrowe, niedaleko zajdzie.. „zdrowy duch w zdrowym ciele-oto zwiezły lecz pełny opis szczesliwego stanu w tym świecie. Ten kto ma obie te rzeczy, niewiele już tylko może życzyc sobie, komu zas brak jednej z nich, niczym w pełni nie będzie mógł jej wyrównac”
Rozważa co rodzice bez pomocy lekarzy powinni robić dla zachowania i polepszenia zdrowia swych dzieci. a przynajmniej zahartować je na tyle, by były odporniejsze na choroby. Uważał że rodzice wyższego stanu powinni obchodzić się ze swymi dziećmi tak jak obchodzą się ze swoimi rozsądni wieśniacy.  Uważał że  matkom to się wyda zbyt surowe, a oj­com za mało jasne, więc wytłumaczył to tak, że „rozpieszczanie i wydelikacenie najsześciej psuje organizm dzieci, albo co najmniej przynosi mu szkodę”
Przede wszystkim należy uważać na to, aby dzieci nie były odziane i okryte zbyt gorąco, tak w zimie jak i w lecie. Przychodząc na świat, nie mamy twarzy mniej wrażliwej niż którakolwiek inna część ciała. Nic innego jak tylko przyzwycza­jenie hartuje ją i przysposabia do znoszenia zimna.
Radził aby myć dzieciom nogi w zimnej wodzie; należy im dawać buciki tak cienkie, żeby woda przecho­dziła przez nie, gdy w nią wejdą. . obawiał się że matki i niańki nazwą to postępowanie niechlujnem, i użalą się, że zbyt uciążliwe byłoby prać co wieczór pończochy dziecinne. A przecież troska o zdrowie po­winna górować ponad wszystkie inne względami i aby zdro­wie utrzymać, należy i dziesięć razy więcej czasu na to poświęcić. Szkodliwą i śmiertelną rzeczą jest przemoczenie nóg dla tych których wychowanie wydelikaciło , dzieki przyzwyczajeniu do moczenia swych nóg dzieci są odporne na katar i zachorowania.
należy uczyć dziecko pływania, jeżeli doszło już odpowiedniego wieku, a w otocze­niu znachodzi się ktoś umiejący tego nauczyć. Przede wszystkim wiadomo, ile korzyści przynosi umiejętność pływania. to co­dziennie ratuje życie wielu ludziom. Rzymianie osądzili tego ro­dzaju ćwiczenia za konieczne i stawiali je narówni z literaturą piękną. Albowiem aby określić człowieka źle wychowanego, mó­wili zwyczajnie: Nec litteras didicit nec natare (nie umie ani czy­tać ani pływać). Jednak oprócz usług, jakie daje ta biegłość w na­głych wypadkach, jakże korzystna dla zdrowia częsta kąpiel w zi­mnej wodzie w lecie! Ograniczę się tylko do przestrogi, by dzieci nie wchodziły do wody po jakimś ćwiczeniu, które je rozgrzało, i kiedy ich tętno zanadto przyspieszone.
bardzo korzystne dla zdrowia wszystkich a zwłaszcza dzieci jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, a trzymanie się ile tylko możliwe zdala od ognia nawet i w zi­mie. Tym sposobem dzieci przyzwyczajają się do znoszenia i go­rąca i zimna, słońca i deszczu. „Kiedy zas już dorośnie, jest zbyt późno, by go dopiero do tego przyzwyczaić, należy czynić to wcześnie i stopniowo. W ten sposób można naciągnć ciało do znoszenia prawie wszystkiego”
Dzieci, których ciała obficie się wykarmia a ściska zbyt ciasnem ubraniem, doprowa­dza się prawie zawsze do tego, że ich klatka piersiowa się zwęża a oddech staje się krótki i nieczysty, popadają w chorobę płuc i dostają garbu. Tak środek do wyrobienia kształtnej figury służy do psucia jej.
Pożywienie dzieci powinno być zwyczajne i proste. „Dieta powinna być bardzo skromna i prosta, a gdybym mógł radziłbym aby mięso było zakazane, jak długo chłopiec nosi sukienkę lub co najmniej do drugiego lub trzeciego roku życia”  Zdrowie ich bezwątpienia na tem zyska a ich temperament zmężnieje i w tych pierwszych latach i na całą resztę życiaNie był pewnu czy rodzice posłuchają się ich rad, będą się bali, żeby ich dzieci nie zginęły z głodu, gdyby nie jadły co najmniej dwa razy dziennie mięsa.  po­trawy te były jak najprostsze i nie zaprawiano ich zbytnio. Przede wszystkiem nie dodawać do nich zawiele cukru a najlepiej całkiem nie, również za dużo soli nie dodawać do mięsa przeznaczonego dla dzieci i nie przyzwyczajać ich do po­traw pikantnych. Zawielka ilość soli nie tylko za mocno pobudza pragnienie, ale wywołuje jeszcze inne złe przypadłości. spora kromka zdrowego chleba dobrze wyrośniętego i wy­pieczonego z masłem i z serem, a czasem nawet całkiem sucha, to najlepsze śniadanie dla dziecka.
Uważał że sen najbardziej przyczynia się do wzrostu i zdrowia „ze wszystkich rzeczy które jak się zdaje rozpieszczają i prowadzą do zniewieściałości, sen jest tą, na która należy najwięcej pozwalac dzieciom. Tu jedynie należy im zezwolić na pełne zaspokojenie, ponieważ nic nie przyczynia się wiecej do wzrostu i zdrowia dzieci niż sen” Uważał że dzieci należy wcześnie kłaść spać, aby wczesniej wstawały by mieć mniej czasu na wybryki i trwonienie życia.
do kilku za­sad łatwych do wykonania: pozwolić dzieciom przebywać na wolnem powietrzu i tam nauczyć ich pewnych ćwiczeń, oraz po­zwolić im dobrze spać. Żywić potrawami najprostszemi, zabronić wina i wszelkich mocnych napojów, lekarstwa dawać bardzo mało a lepiej całkiem nie. Nie sprawiać im ubrań ani za ciepłych ani zbyt obcisłych, przede wszystkiem chłodno trzymać głowę, jak i nogi, które winny być często myte w zimnej wodzie i przyzwy­czajone do mokrości.

 

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • audipoznan.keep.pl